utwórz użytkownika
Logo
Samodzielny Publiczny Zakład
Opieki Zdrowotnej
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
_logo_iis_ue3

Kapelanem szpitalnym jest się przez całą dobę

Rozmowa z księdzem Markiem Jarząbkiem, pełniącym posługę kapelana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku

 

 

Jak się zostaje kapelanem szpitalnym?

U mnie sprawa była prosta – zgłosiłem chęć podjęcia tej posługi i biskup się do niej przychylił. Zresztą już w Seminarium Duchownym mieliśmy praktyki w szpitalu. Od tego momentu wiedziałem, że chcę być blisko ludzi chorych i cierpiących. Poza tym w moim przypadku było to też powołanie osobiste, bo urodziłem się 11 lutego, czyli w święto Matki Bożej Lourdes, która jest patronką chorych. Pan Bóg miał chyba wobec mnie bardzo konkretne plany, bo w domu moich rodziców wisiał też obraz z jej podobizną. I tak trwam w kapłaństwie od 25 lat, a od 2003 roku jestem kapelanem szpitalnym w Rybniku.

 

Rolą kapelana jest chyba nie tylko posługa duchowa, ale czasami zwyczajna rozmowa…

Oczywiście. Najważniejsze jest towarzyszenie ludziom w trudnym momencie życia, pomoc w przezywaniu choroby i cierpieniu. W takich momentach zadajemy sobie bardzo dużo trudnych pytań. Właśnie rozmowa o której pan mówi, może pomóc w znalezieniu na nie odpowiedzi. Całkiem niedawno spowiadałem w szpitalu młodą dziewczynę, która przyszła pożegnać swoją umierającą mamę. Potem jeszcze długo modliliśmy się razem i rozmawialiśmy. Sama powiedziała potem, że bardzo jej to pomogło. Ja nie jestem lekarzem, nie zmienię przebiegu choroby, nie jestem w stanie przerwać cierpienia, które dotyka pacjentów. Nie namówię nikogo do akceptacji trudnej sytuacji w jakiej się znalazł. Mogę jednak pomóc w przerobieniu emocji, które jej towarzyszą. A w sytuacjach ostatecznych poprowadzić człowieka do Jezusa.

 

Opowiedział ksiądz historię z której wynika, że pomaga nie tylko chorym, ale i rodzinom. To częste przypadki?

Tak, bo przecież rodzina także cierpi kiedy zagrożone jest zdrowie czy życie bliskiej osoby. Powiem więcej – bardzo często spowiadam pracowników szpitala i pomagam im radzić sobie z problemami w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy. Teraz w czasach pandemii na niedzielnej mszy świętej o godzinie siódmej rano są w zasadzie tylko pracownicy personelu dla których prowadzę też rekolekcje wielkopostne. A rodziny pacjentów często dzwonią do mnie i proszą, żeby na przykład podczas podawania komunii świętej szepnąć ich bliskiemu do ucha słowa wsparcia i miłości. To wspaniałe chwile bo mam poczucie, że moja posługa ma wielki sens.

 

Był ksiądz na oddziale COVID-owym?

Tak, po raz pierwszy w kwietniu 2020 roku. Zadano mi pytanie: „Czy chce ksiądz tam iść? Nie boi się? I przyznam szczerze, że na początku był lęk, ale to są przecież moi parafianie, ludzie potrzebujący wsparcia. Nawet kilka razy wolontaryjnie pomagałem w podawaniu posiłków chorym – pacjenci nawet nie wiedzieli, że człowiek w tym kombinezonie to ksiądz.

 

Teraz w czasach obostrzeń epidemicznych nie ma chyba możliwości codziennej komunii świętej w szpitalach?

I właśnie to jest to, za czym najbardziej tęsknię. Ja wiem, że wielu pacjentom jest to bardzo potrzebne. Dlatego rozmawiałem już o tym z dyrektor szpitala – chciałbym codziennie zrobić pełny obchód szpitala, a minimum to dla mnie udzielenie komunii świętej wszystkim chętnym pacjentom w sobotę i niedzielę. Z nadzieją wszyscy czekamy na poprawę sytuacji epidemicznej, by działać rozsądnie.

 

Rybnicki szpital jest ogromną placówką. Ile trwa obchód wszystkich sal szpitalnych?

Poranny to minimum 3,5 godziny. W niedzielę pomagają wolontaryjnie przeszkoleni szafarze, mogę liczyć również na pomoc wolontariuszy ze Wspólnoty Jezusa Miłosiernego, czy Legionu Maryi, którzy pomagają chorym dostać się do kaplicy na codzienną mszę świętą. Ta pomoc jest niezwykle cenna dla mnie zwłaszcza w niedzielę, bo tego dnia odprawiam też w kaplicy trzy msze święte, ale i pacjentów, którzy mówią wprost, że tęsknią za Komunią św, i mszą świętą. Wystarczy powiedzieć, że co roku w szpitalu rozdaje się prawie 100 tysięcy Komunii świętych.

 

Wygląda na to, że praca kapelana szpitalnego to zajęcie na pełny etat…

Tak, choć oczywiście jestem tez do dyspozycji parafii, uczę tez religii w szkole. Praca z dziećmi jest takim powiewem optymizmu i radości, bo w szpitalu codziennie obcuję z cierpieniem i śmiercią. Zawsze mam przy sobie telefon komórkowy. Przez całą dobę. Jeśli w środku nocy dowiem się, że komuś jest potrzebne ostatnie namaszczenie, a zdarza się, że po prostu rozmowa przyjeżdżam. Jestem po to, żeby służyć ludziom - staram się to robić z miłością i poświęceniem. I jestem w tej służbie bardzo szczęśliwy.

 

 Gdzie jest Pępek Świata? Okazuje się, że w naszym szpitalu

Od sześciu lat w rybnickiej placówce działa bowiem bezpłatna szkoła rodzenia o tej nazwie. Projekt od początku koordynuje Angela Marszolik (na zdjęciu) wraz zespołem sześciu położnych, Pani Angela przekonuje, że zapotrzebowanie na ich działalność jest nieustannie bardzo duże.

 

- Zaczynaliśmy w grupach liczących 7 – 8 par. W roku przewijało się przez „Pępek Świata” około 270 par – wyjaśnia.
 

Zajęcia w szkole rodzenia działającej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 można rozpocząć po zakończeniu 25 tygodnia ciąży. W czasach pandemii koronawirusa zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki i zostały ograniczone do czterech par.
 

- Nas też obowiązuje reżim sanitarny choć nie ukrywam, że tęsknimy już do normalności. Przed pandemią działaliśmy pięć razy w tygodniu, bo zapotrzebowanie na naszą pracę jest duże – wyjaśnia Angela Marszolik.
 

Atutem „Pępka Świata” jest to, że zajęcia prowadzone są bezpłatnie. I fakt, że jest to szkoła przyszpitalna – przyszłe mamy poznają np. personel medyczny, który potem spotkają w pionie ginekologiczno – położniczym. - To powoduje, że kiedy nadejdzie czas porodu czują się bezpiecznie. W końcu nabierają do nas zaufania już w trakcie zajęć szkoły rodzenia – Angela Marszolik.
 

Co więcej, przyszłe mamy mają okazję już wcześniej poznać oddział ginekologiczno – położniczy i trakt porodowy. Kiedyś na żywo, teraz z powodu zagrożenia epidemicznego oglądają go w trakcie projekcji wideo.
 

„Pępek Świata” oferuje też przyszłym mamom warsztaty i spotkania ze specjalistami np. fizjoterapeutką uro-ginekologiczną, czy osobą zajmującą się rehabilitacją dziecięcą. Są tez lekcje chustowania, które od kilku lat podbija świat.
 

Ciekawostką jest tzw. weekendowa szkoła rodzenia w pigułce. To coś dla ciężarnych dla których zabrakło miejsc w tradycyjnej szkole lub po prostu nie mogą uczestniczyć w zajęciach w ciągu tygodnia.
 

- Najlepszą oceną naszej pracy jest to, że panie do nas wracają. Bardzo często przy kolejnym porodzie znów zgłaszają się na zajęcia „Pępka Świata”. To znaczy, że dobrze wykonujemy naszą pracę – mówi pani Angela.

 

Ważne

Chcesz się skontaktować ze Szkołą Rodzenia „Pępek Świata”?

 

Zadzwoń - tel. 530 681 029

Możesz też nawiązać kontakt poprzez profil szkoły na FB: www.facebook.com/wssszkolarodzenia. Tam też znajdziesz wiele materiałów na temat działalności szkoły, filmów i zdjęć, które pomogą Ci podjąć decyzję.

 

TYLKO FAKTY: ABC parkowania przy WSS nr 3

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy kilka dni temu w jednym z ogólnopolskich dzienników, że nasi pacjenci są... zmuszani do uiszczania opłaty parkingowej w wysokości 6 złotych za godzinę. Dlatego chcieliśmy wyjaśnić jak działa system parkingowy przy naszej placówce i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące cen.

Na tak zwanym dużym parkingu parkowania kształtują się następująco:
- Pierwsze 15 minut - postój gratis.
- Postój do trzech godzin to wydatek 5 zł (w tym początkowe 15 minut).
- Każda kolejna rozpoczęta godzina podwyższy nasz rachunek o 2 zł.
Możliwe jest także wykupienie abonamentu miesięcznego dla pacjentów, odwiedzających lub tych osób, które korzystają z poradni usytuowanych w naszym szpitalu. Koszt takiej karty to 40 złotych.
Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 funkcjonuje też tzw. parking 30-minutowy. Zlokalizowany jest tuż obok dużego parkingu - jest niewielki i przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy np. przywożą osoby korzystające z zabiegów rehabilitacyjnych.

W tym przypadku ceny parkowania kształtują się tak:
- Pierwsze 30 minut - gratis.
- Każda rozpoczęta godzina - 6 zł (wlicza się tu także pierwsze 30 minut).
Pamiętajcie o tym wybierając miejsce w którym chcecie zostawić samochód na czas załatwienia swoich spraw w naszej placówce. Oba parkingi dzieli bowiem zaledwie kilkanaście metrów, a Wy macie wybór!


 


Serdeczne podziękowania dla dzieci i opiekunów ze "Szkrabkowa" przy ul. Szymanowskiego w Rybniku za złożone życzenia.


 

INFORMACJA

Informujemy, że do końca stycznia nie możemy zamówić szczepionek z przeznaczeniem na szczepienia pierwszą dawką personelu medycznego i niemedycznego szpitala. Placówka zgłosiła zamówienie na 180 dawek szczepionki firmy Pfizer. Niestety z przyczyn niezależnych od nas zamówienie zostało anulowane. Możliwość ponownego zamówienia szczepionek będzie 1 lutego.

Od 3 lutego (środa) zaczynamy podawanie drugiej dawki dla osób zakwalifikowanych do grupy „0” z podmiotów zewnętrznych. Obowiązuje taka sama godzina jak w przypadku pierwszej dawki. Osoby, które szczepienie odbyły o godzinie 9:00 analogicznie, zostaną zaszczepione drugą dawkę o godzinie 9:00 w podanym terminie.

Aktualnie nie dysponujemy już wolnymi miejscami na zapisy dla seniorów 80+ oraz 70+ zainteresowanych szczepieniem w naszym szpitalu w pierwszym kwartale. Prowadzona jest lista rezerwowa. Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie na numer tel. 32 429 1229. Zgłoszenia przyjmowane są tylko telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-13:00.

Łącznie od 4 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku wykonano 1826 szczepień.

 

Z poważaniem

Szymon Kędzierski

Rzecznik Prasowy Szpitala

  

OŚWIADCZENIE

Zdrowie i życie pacjentów są dla nas priorytetem. Troszczymy się o to, aby Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 świadczył usług medyczne dla mieszkańców na najwyższym poziomie. Troszczymy się o sytuację finansową szpitala oraz o to, aby Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 był placówką stale modernizowaną i rozwijającą się. Nie zgadzamy się na to, aby politycy Koalicji Obywatelskiej, dla osiągnięcia celów politycznych, rzucali bezpodstawne oskarżenia i przekazywali nieprawdziwe informacje. Mogą one przyczynić się do niepokoju wśród pacjentów i mieszkańców. Pragniemy stanowczo zdementować informacje nt. likwidacji oddziału. Nie ma planów likwidacji oddziału dziecięcego. Naszym celem jest zwiększenie efektywności funkcjonowania oddziałów oraz zmniejszenie kosztów. Dyrekcja jest odpowiedzialna za finanse publiczne i procedury, które są realizowane w placówce. Jeśli dochodzi do nieprawidłowości, sprawa musi zostać wyjaśniona. Osoby, które doprowadzają do przekroczeń obowiązków ponoszą konsekwencje. To są powszechne standardy, które będziemy konsekwentnie przestrzegać. Ponadto apelujemy do polityków Koalicji Obywatelskiej, żeby sprawę COVID-19 i Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki. Zdrowie i bezpieczeństwo powinno stać ponad interesem politycznym. Zachęcamy do kontaktu i zadawania pytań bezpośrednio. Rozwój Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 jest naszym wspólnym celem.

Rzecznik Prasowy Szpitala
Szymon Kędzierski
Szczepienia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku są kontynuowane. Placówka czeka na 450 dawek szczepionek firmy Pfizer z przeznaczeniem na szczepienia drugą dawką personelu medycznego i niemedycznego Szpitala.

 

W ciągu najbliższego tygodnia pierwszą dawkę szczepionki otrzymają mieszkańcy Domów Opieki Społecznej z MDPS w Rybniku i DPS w gminie Lyski. Planowo ma to być 204 pensjonariuszy.

 

Łącznie od 4 stycznia wykonano 1616 szczepień. Zaszczepione zostały osoby wchodzące w skład personelu medycznego, personelu niemedycznego Szpitala oraz osoby zakwalifikowane do grupy „0” z podmiotów zewnętrznych.

 

Seniorzy 80+ oraz 70+ od 22.01 zainteresowani szczepieniem w naszym Szpitalu proszeni są o zgłoszenie na numer tel. 32 429 1229.

Zgłoszenia przyjmowane są tylko telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-13:00. Na każdy dzień rejestrujemy określony limit osób. Po zapełnieniu listy każdego dnia kolejne zgłoszenia będą przyjmowane następnego dnia.

 

Z poważaniem

Szymon Kędzierski

Rzecznik Prasowy Szpitala

 Szanowni Pacjenci

Szczepienia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpoczęły się 4 stycznia 2021 roku. Placówka zgłosiła zapotrzebowanie na 450 porcji szczepionek firmy Pfizer.

 

Pierwsza partia została już wykorzystana. Zaszczepiono 422 osoby wchodzące w skład personelu medycznego oraz 25 osób personelu niemedycznego. Pierwsza partia szczepionek pozwoliła zaszczepić główne oddziały medyczne w szpitalu. 

 

W tym tygodniu szpital otrzymał kolejnych 720 dawek szczepionki. Placówka przyjmuje jeszcze zgłoszenia personelu, który chce się zaszczepić do 14 stycznia. Łącznie, od 4 stycznia wykonano 828 szczepień, a w czwartek ta liczba wzrośnie do 1148.

 

We wtorek zamówiono 450 dawek szczepionki z przeznaczeniem na 16 i 17.01.2021r. W środę rozpocznie się szczepienie przeciwko COVID-19 osób zakwalifikowanych do grupy 0 z podmiotów zewnętrznych, które złożyły deklarację woli szczepienia w naszej jednostce.

 

Informujemy również, że szpital przyjmuje pacjentów w trybie planowym.


W trosce o Wasze bezpieczeństwo i zdrowie nasz personel medyczny od początku nowego roku przystąpił do szczepień przeciw COVID-19.

Z poważaniem

Szymon Kędzierski 

Rzecznik Prasowy Szpitala

 Szanowni Państwo!
Z przyjemnością informujemy, że wznowiliśmy działalność leczniczą w pełnym zakresie *)
Prosimy pacjentów, którzy mają zaplanowane leczenie, o kontakt z naszym Szpitalem w celu umówienia terminu.


*) za wyjątkiem Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej

 

 
 

INFORMACJA

Szczepienie personelu medycznego – zapisy przedłużone do 14 stycznia

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Zgłoś swoich pracowników z sektora ochrony zdrowia na szczepienia przeciw COVID-19. Skorzystaj z formularza on-line.

https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/

Proszę wypełnić: Oświadczenie, Zgodę oraz Kwestonariusz
i odesłać na adres: szczepienia@szpital.rybnik.pl PODZIĘKOWANIA
W dniu 09.12.2020 na terenie naszego Szpitala gościliśmy przedstawicieli "górniczej braci" Pana Przewodniczącego ZZG JAS-MOS - Pana Wojciecha Roman oraz Pana Krzysztofa Buturla  ZSIP Jastrzębie Bzie, którzy podziękowali za trud pracy na pierwszej linii frontu całej załodze Szpitala. Goście przekazali także kalendarze i pomoce biurowe. Serdecznie dziękuję za pamięć i słowa wsparcia.
 DAROWIZNA
W dniu 07.12.2020 r. WSS Nr 3 w Rybniku otrzymał 200 szt pojemników 5 l z płynem do dezynfekcji rąk.
Darowizna rzeczowa została udzielona Szpitalowi przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa SA.
Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc w wsparcie w tym trudnym dla wszystkim czasie.
 ŚWIĘTY MIKOŁAJ
W Barbórkę po raz kolejny Przyjaciele naszego Szpitala - Sportowcu z klubu żużlowego  K.S. ROW Rybnik S.A. zostali świętymi Mikołajami dla Pacjentów i Załogi Szpitala.
W wyniku zbiórki prowadzonej przez kibiców klubu do Szpitala trafiły ponad 2 tony jabłek, które są zdrowym prezentem mikołajowym dla naszych Pacjentów i Personelu.
Drugi prezent jaki przygotował nam Klub to plenerowy charytatywny występ Michała Wiśniewskiego oraz Krzysztofa Hanke przed budynkiem z oddziałami Szpitala. Występ dedykowany był Medykom oraz Pacjentom, znajdującym się w Szpitalu, aby w tym trudnym i ciężkim czasie wnieść trochę nadziei i radości.
Za wszystkie prezenty w imieniu Szpitala i Pacjentów jeszcze raz serdecznie dziękujemy, tym bardziej, że nie był to pierwszy występ organizowany przez K.S. ROW Rybnik S.A.
Przypominamy również o koncercie zorganizowanym w podobnych okolicznościach 10 listopada 2020r. z udziałem zespołu Carrantuohill.
Poniżej zamieszczamy linki do informacji i foto galerii z obydwu tych wydarzeń.
Dziękujemy!

http://row.rybnik.com.pl/newsy/carrantuohill-i-row-rybnik-wspolnie-graja-dla-chorych-i-medykow
http://row.rybnik.com.pl/newsy/mikolaj-2020-ich-troje-krzysiu-hanke-i-jablka-dla-pacjentow-i-medykow
 POMOC DLA SZPITALA W WALCE Z WIRUSEM

Spółka Ecol przekazała SP ZOZ WSS nr 3 w Rybniku 30 000 zł, w ramach wsparcia lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz całego personelu zaangażowanego w walkę z pandemią koronawirusa. Dodatkowo pracownicy firmy Ecol wykonali usługi remontowo-adaptacyjne na powstającym oddziale covidowym. Przedsiębiorstwo wypożyczyło też szpitalowi kamerę termowizyjną, ponadto rybnicka spółka przekazała 1250 litrów płynu do dezynfekcji LOTOSEPT, produkcji LOTOS Oil.
 


WSPARCIE DLA SZPITALA
SP ZOZ WSS nr 3 w Rybniku otrzymał od Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej wsparcie w postaci 2 sztuk respiratorów paraPAC plus 310 w ramach akcji społecznej inicjowanej przez Caritas Polska #WdzieczniMedykom oraz Fundacji JSW „Ratujemy życie – respiratory dla szpitali w regionie". Respiratory te to urządzenia służące do ratowania zdrowia i życia niemowląt, dzieci i dorosłych. Mogą być wykorzystywane zarówno w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jak i w transporcie wewnątrz- i zewnątrzszpitalnym. Dzięki tym urządzeniom może być prowadzona między innymi wentylacja zastępcza, terapia tlenowa, PEEP (dodatnie ciśnienie końcowo-wydechowe) oraz CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych).
Dziękujemy za wsparcie dla wszystkich Podmiotów zaangażowanych w ten projekt.    
 
W dniu 23 lipca b. r. Fundacja PGE Energia Ciepła uroczyście przekazała na rzecz WSS Nr 3 w Rybniku darowiznę w wysokości 95 tysięcy złotych. Ofiarowana kwota przeznaczona zostanie na zakup środków ochrony indywidualnej pracowników szpitala związanych z epidemią COVID-19, tj. specjalistycznych maseczek, rękawiczek oraz środków do dezynfekcji, odczynników i testów. Fundacja doskonale rozumiejąc potrzeby zdrowotne regionu celnie i skutecznie wspomaga lokalną społeczność za co w imieniu Szpitala, Personelu a także Pacjentów składam serdeczne podziękowanie.
Bożena Mocha-Dziechciarz.
(Na zdjęciu Pan Przemysław Kołodziejczak - Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła SA, oraz Pani Wioletta Czemiel-Grzybowska - Prezes PGE GiEK SA w Bełchatowie).
 
 

KOMUNIKAT

W celu ograniczenia zagrożenia epidemiologiczno-sanitarnego Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zwraca się z uprzejmą prośbą do pacjentów i ich osób najbliższych, pełnomocników (które są upoważnione do odbioru dokumentacji medycznej), aby korzystali z elektronicznego składania wniosków poprzez stronę internetową Szpitala.
Bezpośredni link: UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ

Wypełniony zeskanowany wniosek prosimy przesyłać na adres mailowy: kancelaria@szpital.rybnik.pl lub pocztą na adres Szpitala – SP ZOZ WSS nr 3 w Rybniku, ul. Energetyków 46, 44-200 Rybnik – z dopiskiem „Wniosek o wydanie dokumentacji medycznej”. W przypadku braku możliwości wydruku ww. wniosku, prosimy o wysłanie odręcznie napisanego wniosku wraz z kontaktowym numerem telefonu.


 
Komunikat do świadczeniobiorców z zakresu rehabilitacja.
Szanowni Państwo!
Dyrekcja Szpitala informuje, iż bacznie obserwuje sytuację epidemiologiczną w mieście Rybnik i powiecie rybnickim.
W najbliższym czasie zostanie wznowiona działalność lecznicza w pełnym zakresie dotycząca rehabilitacji stacjonarnej i dochodzącej a także kardiologicznej i w ramach KOS ZAWAŁ. Prosimy o bieżące śledzenie komunikatów na naszej stronie internetowej.

 

 
 
 
DARCZYŃCY SPZOZ WSS NR 3 w Rybniku - aktualizacja na dzień 11.12.2020 r.
Darczyńca Przedmiot darowizny Wartość darowizny
PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. płyn do dezynfekcji 5l (200 szt.) -
Agencja Rezerw Materiałowych respiratory (2 szt.) kardiomonitory z modułami (2 szt.) 285223,68
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. środki pieniężne 50000
Śląski Urząd Wojewódzki- Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dozownik tlenu (reduktor) do instalacji ściennej z nawilżaczem i złączem AGA (20 szt.) -
Ministerstwo Zdrowia pulsoksymetry (5 szt.) 17820
Ecol Sp. Z o.o. płyn do dezynfekcji (1 250 l.), środki pieniężne 30000
Kaizen R. Barzenc, R. Maszaro Sp.j. mleko naturalne 0,25 l (2 430 szt.) -
GAMA Anna Barzenc jogurty naturalne (8 400 szt.), kefiry naturalne (8 400 szt.) -
Fundacja Przedsiębiorczy Polacy posiłki -
Ministerstwo Zdrowia urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej EASY PULSE (1 szt) 36180
Śląski Urząd Wojewódzki- Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń Nocospray (1 szt.), środek do dezynfekcji (160 l.) -
Ministerstwo Zdrowia kardiomonitor z modułami 21728,15
Jednostki OSP Miasta Rybnika oraz Powiatu Rybnickiego woda mineralna (20 000 but.) koce (ok. 550 szt.), lunch boxy (2 800 szt), kubki (55 000 szt.) poduszki typu jasiek (253 szt), sztućce jednorazowe, chusteczki higieniczne, papier toaletowy, woda w opakowaniach 5l, miseczki jednorazowe, kubki do kawy -
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. system termowizyjny do pomiaru temperatury ciała, maseczki FFP2 (5 000 szt.), maseczki chirurgiczne materiałowe (10 000 szt.) -
Ipsen Poland Sp. z o.o. środki pieniężne 3000
Fundacja Siepomaga rękawiczki, maseczki chirurgiczne,czepki,ochraniacze na obuwie,kombinezony ochronne,przyłbice, rękawice diagnostyczne, maski typu FFP2 10813,78
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach kombinezony, maski, gogle, maseczki chirurgiczne, środki dezynfekcyjne, kombinezony, maski typu FFP2/FFP3, przyłbice ochronne, maski pełnotwarzowe z filtrem 61498,12
Gabinet Podologiczny Jan Cyrulik maseczki 2100
Stowarzyszenie Pomagajmy - Razem Raźniej mydło 5 litrowe (7 szt.), płyn do dezynfekcji, płyn do mycia toalet (7szt.), maseczki chirurgiczne (250 szt.), maseczki z wkładem medycznym szyte z włókniny i bawełny (350 szt.), rękawiczki jednorazowe (28 op.), przyłbice ochronne (20 szt.), kombinezony wielokrotnego użytku (3 szt.), przescieradło jednorazowe, opatrunek medyczny (5 szt.) -
3D Gence Sp. z o.o. przyłbice 4649,4
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rybnik środki pieniężne 5000
Urząd Miasta Rybnika środki pieniężne na zakup sprzętu 816000
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o. środki pielęgnacyjne do rąk 1617,26
Tradex Michał Gąsiorowski Kutyła mydła antybakteryjne 150
Karasu Tuncay Karasu napoje 1440
Decathlon Sp. z o.o. poduszki, okulary, napoje, batony, termos, śpiwory, klapki 1483,79
Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieniu maski, rękawiczki, woda mineralna, mydło, papier toaletowy 2961,5
Pro4MED Sp. z o.o przewóz środków ochrony osobistej, płynów do dezynfekcji 1000
AK DESIGN Aleksander Kądziela maseczki 2100
Sk Fresh sp. zoo Bartłomiej Krupa posiłki dla persolnelu medycznego 18000
Mirosław Michalewski przyłbice druk 3D 200
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy maseczki (4 000 szt.), przyłbice (50 szt.), płyny do dezynfekcji (20 l.), jednorazowy kombinezon ochronny (100 szt.), wyrób sportowy maska powierzchniowa do snorkelingu (20 szt.) indywidualne pakiety ochrony osobistej 35066,36
Martex sp. zoo art. spożywcze 3000
Leon sp. zo.o udostępnienie łącza i zwiększonej przepustowości -
GCAUTOGAZ s.c Piotr Cielecki, Lidia Gacek przyłbice druk 3D 2400
F.H.U Politech Kamil Dziadczyk ozonowanie karetek 1000
Organizacja Zakładowa NZSS Solidarność KWK Chwałowice sprzęt Agd 3000
Koło Łowieckie "Odyniec" darowizna pieniężna 1000
Castorama Polska Sp. z o.o. maseczki, przyłbice, płyny do dezynfekcji 6324
AKSEL Sp. z o.o. kamery FOCUS66 777,31
Polska Grupa Górnicza spółka akcyjna kamera termowizyjna 3150
Polstage Sp. z o.o. maseczki 2091
Politechnika Śląska Katedra Informatyki Przemysłowej przyłbice (26 szt.) 223,86
Fundusz Górnośląski S.A. Katowice woda mineralna, maseczki, maski FFP, kombinezony, przyłbice, fartuchy, czepki, ochronniki na obuwie, rękawice lateksowe, rękawice nitrylowe -
Huhtamaki Foodservice Poland naczynia jednorazowe -
Spółdzielnia Socjalna "Szkrabkowo" płyn do dezynfekcji, mydło, rękawiczki, ręczniki papierowe, woda mineralna, koce -
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych pieluchomajtki, kremy, kosmetyki 925,48
Pamapol S.A. posiłki 8165,58
Cafe Chopin, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości kawa (50 kg) -
Ministerstwo Zdrowia rękawice diagnostyczne 1744,2
Devil Design Ryszka Mateja przyłbice ochronne 2000
Biogen Poland maseczki chirurgicze, rękawice diagnostyczne na potrzeby O. Neurologicznego z Pododdziałem udarowym 6290,4
Servier Polska Services Sp.z o.o. maseczki chirurgczne na potrzeby O. Chorób Wewn. II 3328
Suport Sp.z o.o. przyłbcie 2000
Agencja Rezerw Materiałowych maski chirurgiczne, rękawice, przyłbice, środki dezynfekcyjne 155596
Spartanie dzieciom rękawiczki 108,11
Komenda Miejska Policji spirytus 787,05
Leroy Merlin okulary ochronne,kurtyny,kombinezony 891,1
ZZRG o/KWK JANKOWICE przyłbice ochronne 5166
Balton Sp. z o.o. maseczki (2 000 szt.) -
MORAJ Sp. z o.o. Sp. komandytowa środki ochrony osobistej 3801,22
Boehringer Ingelheim Sp. z o.o. żele antybakteryjne, przyłbice ochronne 2133,07
Stowarzyszenie "Śląskie Perły" aparat Finecare Plus z odczynnikami 8269,5
Fundacja na rzecz Rybnickiej Pediatrii "mAli wspaniali" aparat Finecare Plus z odczynnikami 8269,5
Śląska Izba Lekarska maseczki (3 800 szt.), gogle (380 szt.), przyłbice (380 szt.), maski FFP (3 800 szt.), kombinezony (380 szt.) -
Politan Sp. z o.o. maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfecji, worki na śmieci, płyn do mycia podłóg, filiżanki na ciepłe napoje 4126
Amed Biuro Techniczno-Handlowe środki pieniężne 500
Śląskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. środki pieniężne 3500
Zbiórka pieniężna przy pomocy portalu internetowego "zrzutka.pl" środki pieniężne 18150
Salus International Sp. z o.o. środki do dezynfekcji, maseczki jednorazowe, maski FFP2 5620
MEDISEPT Sp. z o.o. środki do dezynfekcji i mycia -
Przedsiębiorstwo Odzieżowe Lazar maseczki 2091,4
Gmina Jejkowice środki pieniężne na zakup urządzeń do wysokoprzepływowej terapii tlenem 20000
Fundacja TAURON, Fundacja Oko w Oko z Rakiem maseczki (5 000 szt.) -
Fundacja "POLSAT" maski (2 000 szt.), płyny do dezynfekcji (110 l.), przyłbice (320 szt.), kombinezony (1 000 szt), gogle (500 szt.) -
DMS Sp. z o.o. art. spożywcze -
Adamed Pharma S.A. maseczki (5 000 szt.) -
Ustronianka  Sp. z o.o. napoje (1 020 szt.) -
Angelini Pharma Polska Sp. z o.o. przyłbice ochronne (35 szt.), płyn do dezynfekcji (40 l.), półmaseczki FFP2 (40 szt.) 3754,35
PZU Życie S.A. rękawiczki nitrylowe -
Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o. środki ochrony osobistej -maseczki przyłbice, rękawiczki nitrylowe (20 kompletów) 2388
RAFCAR Auto-Części środki do dezynfekcji powierzchni 1220
P.P.H.U. POLIPACK S.J. pudełka i pokrywki apteczne 830
Fundacja JSW / Caritas Polska respirator ratowniczy (2 szt.) 64735,2
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o środki pieniężne 2000
PZU Pomoc S.A. środki pieniężne 30465,38
FADO Sp. z o.o. maski ochronne na twarz - przyłbice (320 szt.) -
FX International Sp. z o.o. osłony na twarz N950 (100 szt.), kombinezony ochronne (10 szt.)

Dla pacjentówINFORMACJA W SPRAWIE ZASAD ODWIEDZIN W ODDZIAŁACH SZPITALNYCH W OKRESIE PANDEMII KORONAWIRUSA


 

W związku z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym związanym z Koronawirusem, w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów i personelu w Szpitalu:

1)      Wprowadza się zakaz odwiedzin w szpitalu. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta Ordynator /Kierownik oddziału lub lekarz dyżurny może wyrazić zgodę na krótkotrwałe odwiedziny przez jednego członka rodziny.

2)      Pacjent może kontaktować się na zewnątrz wyłącznie drogą telefoniczną.

3)      Rzeczy osobiste pacjenta należy zredukować do minimum – przedmioty przechowywać w szafce przyłóżkowej.

4)      Pacjent ma możliwość otrzymania paczki z zewnątrz za pośrednictwem personelu szpitala. Paczka powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem pacjenta i nazwą oddziału.

5)      Wprowadza się zakaz samodzielnego opuszczania oddziału.

6)      Zabrania się siadania na łóżkach innych pacjentów i łóżkach wolnych jak również odwiedzania pacjentów na innych salach.

7)      Ogranicza się udzielanie komunii świętej chorym w salach. W razie potrzeby kontakt z Kapelanem umożliwiają pielęgniarki/położne.

8)      Zawiesza się prawo do dodatkowej opieki sprawowanej przez osoby bliskie.

 Dodatkowo informujemy, iż Pacjenci przebywający w Szpitalu mają obowiązek przestrzegania zasad wynikających z przepisów prawa oraz ujętych w regulaminach organizacyjnych oddziałów. Ponadto pacjentom zaleca się:

1)      przebywanie w wyznaczonych salach, korzystanie tylko z wyznaczonej łazienki i toalety,

2)      unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi chorymi,

3)      w czasie rozmowy z personelem pacjent zobowiązany jest do założenia maseczki,

4)      przestrzeganie zasad higieny osobistej – należy często myć i dezynfekować ręce,

5)      unikania spożywania pokarmów otrzymanych z zewnątrz, nie wolno dzielić się posiłkami z innymi chorymi,

6)      podczas kaszlu należy zasłaniać usta i nos jednorazową chusteczką, oraz po każdym jej użyciu zdezynfekować ręce.

 


 

Globe_tile_icon
Szpital on-line

Możesz korzystać z rezerwacji on-line.

Załóż konto na portalu,
wybierz poradnię
i zarezerwuj wizytę przez Internet!

Pointer_tile_icon
Jak nas znaleźć

SPZOZ
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3
ul. Energetyków 46, 44-200 Rybnik

tel.: 32-42-91-251
fax.: 32-42-28-272
email: szpital@szpital.rybnik.pl